Product Description
Gas Shock Ride Comfort may be important, but restoring a vehicles Ride Control, stability, stopping, lane change responsiveness and handling is critical. KYB Excel-G Shocks and Struts are designed for the most important performance purpose: Restoring the vehicles original capabilities. KYB is a world leading supplier of shocks and struts to new vehicle manufacturers and the Excel-G is made on the very same KYB OE assembly lines, uses the same OE quality components and is calibrated to restore original, designed performance, not change it. That has earned Excel-G the classification: OEA (Original Equipment for the Aftermarket). The KYB Excel-G is a nitrogen gas-charged, twin-tube design that includes every quality component that our global OEM products include and it is the preferred choice by professional technicians. | Gas Shock
Features
- #1 recommended Original Equipment replacement choice for Asian SUVs
- Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Excel-G helps keep Electronic Safety Systems performing as designed.
- KYB has the strongest and thickest strut bodies and brackets in the industry; minimizing flex to maintain correct alignment in all conditions
- The KYB Excel-G helps restore the designed control and handling of your Toyota RAV4
- The KYB Excel-G uses a triple lip fluid seal to reduce the chance of oil and gas leaking out
- Vehicle specific, hand assembled in-house damping valves correctly manage tire contact, steering response and body movement
- #1 recommended Original Equipment replacement choice for Asian SUVs Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Excel-G helps keep Electronic Safety Systems performing as designed. KYB has the strongest and thickest strut bodies and brackets in the industry
- minimizing flex to maintain correct alignment in all conditions The KYB Excel-G helps restore the designed control and handling of your Toyota RAV4 The KYB Excel-G uses a triple lip fluid seal to reduce the chance of oil and gas leaking out Vehicle specific, hand assembled in-house damping valves correctly manage tire contact, steering response and body movement
Specifications
| Stroke Length | 6.37 in |
|---|
| Extended Length | 20.62 in |
|---|
| Lower Mount Type | E1 |
|---|
| Upper Mount Type | S1 |
|---|
| Compressed Length | 14.25 in |
|---|
| Includes Bump Stop | N |
|---|
| Dust Cover Included | Y |
|---|
| Internal Rebound Bumper | Y |
|---|
| Internal Rebound Spring | N |
|---|
| Weight: | 3.71 |
|---|
| Transfers : | 14 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 2 |
|---|