Product Description
Gas Strut Ride Comfort may be important, but restoring a vehicles Ride Control, stability, stopping, lane change responsiveness and handling is critical. KYB Excel-G Shocks and Struts are designed for the most important performance purpose: Restoring the vehicles original capabilities. KYB is a world leading supplier of shocks and struts to new vehicle manufacturers and the Excel-G is made on the very same KYB OE assembly lines, uses the same OE quality components and is calibrated to restore original, designed performance, not change it. That has earned Excel-G the classification: OEA (Original Equipment for the Aftermarket). The KYB Excel-G is a nitrogen gas-charged, twin-tube design that includes every quality component that our global OEM products include and it is the preferred choice by professional technicians. | Gas Strut
Features
- #1 recommended Original Equipment replacement choice for Asian SUVs and Crossovers
- Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Excel-G helps keep Electronic Safety Systems performing as designed.
- KYB has the strongest and thickest strut bodies and brackets in the industry; minimizing flex to maintain correct alignment in all conditions
- Made in USA
- Protect your new struts from dirt, debris and salt with a KYB Strut Boot, part number: SB103
- The KYB Excel-G helps restore the designed control and handling of your RAV4
- The KYB Excel-G uses a triple lip fluid seal to reduce the chance of oil and gas leaking out
- To reduce the chance of noise and vibration KYB recommends installing new strut mounts, part number: SM5162
- Vehicle specific, hand assembled in-house damping valves correctly manage tire contact, steering response and body movement
- #1 recommended Original Equipment replacement choice for Asian SUVs and Crossovers Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Excel-G helps keep Electronic Safety Systems performing as designed. KYB has the strongest and thickest strut bodies and brackets in the industry
- minimizing flex to maintain correct alignment in all conditions Made in USA Protect your new struts from dirt, debris and salt with a KYB Strut Boot, part number: SB103 The KYB Excel-G helps restore the designed control and handling of your RAV4 The KYB Excel-G uses a triple lip fluid seal to reduce the chance of oil and gas leaking out To reduce the chance of noise and vibration KYB recommends installing new strut mounts, part number: SM5162 Vehicle specific, hand assembled in-house damping valves correctly manage tire contact, steering response and body movement
Specifications
| Stroke Length | 7.24 in |
|---|
| Extended Length | 22.76 in |
|---|
| Upper Mount Type | 14x1.50 |
|---|
| Compressed Length | 15.51 in |
|---|
| Includes Bump Stop | N |
|---|
| Dust Cover Included | N |
|---|
| Internal Rebound Bumper | Y |
|---|
| Internal Rebound Spring | N |
|---|
| Weight: | 11.92 |
|---|
| Transfers : | 3 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|