
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Gas Strut Ride Comfort may be important, but restoring a vehicles Ride Control, stability, stopping, lane change responsiveness and handling is critical. KYB Excel-G Shocks and Struts are designed for the most important performance purpose: Restoring the vehicles original capabilities. KYB is a world leading supplier of shocks and struts to new vehicle manufacturers and the Excel-G is made on the very same KYB OE assembly lines, uses the same OE quality components and is calibrated to restore original, designed performance, not change it. That has earned Excel-G the classification: OEA (Original Equipment for the Aftermarket). The KYB Excel-G is a nitrogen gas-charged, twin-tube design that includes every quality component that our global OEM products include and it is the preferred choice by professional technicians. | Gas Strut
| Stroke Length | 4.73 in |
|---|---|
| Extended Length | 20.47 in |
| Upper Mount Type | 14x1.50 |
| Compressed Length | 15.74 in |
| Includes Bump Stop | N |
| Dust Cover Included | N |
| Internal Rebound Bumper | Y |
| Internal Rebound Spring | Y |
| Weight: | 12.62 |
| Transfers : | 8 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |