Product Description
Gates E-Start Micro-V Belts serve as a core component belt-driven starter generator stop-start belt drives, promoting increased fuel efficiency, smaller and virtually silent operation. | E-Start Micro-V Serpentine Drive Belt
Features
- Advanced construction utilizing specially formulated aramid tensile cords and adhesion layer for maximum performance in belt-driven starter generator stop-start drives
- High load and flex capacity
- Provides high performance, delivering more than 600,000 starts
- Reduced noise output, vibration and harshness (NVH)
- Service life in excess of 150,000 miles
- Tensioner Replacement is Recommend (if equipped)
- Advanced construction utilizing specially formulated aramid tensile cords and adhesion layer for maximum performance in belt-driven starter generator stop-start drives High load and flex capacity Provides high performance, delivering more than 600,000 starts Reduced noise output, vibration and harshness (NVH) Service life in excess of 150,000 miles Tensioner Replacement is Recommend (if equipped)
Specifications
| Type | Automotive V-Ribbed Belts (E-Start) |
|---|
| Material | EPDM |
|---|
| Top Width | 28 mm |
|---|
| Grade Type | OE Exact |
|---|
| Rib Quantity | 8 |
|---|
| Cord Material | Aramid |
|---|
| Effective Length | 54.17 in |
|---|
| Outside Circumference | 54.83 in |
|---|
| Cross Section Designation | K |
|---|
| Weight: | 0.26 |
|---|
| Shipping : | 1 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|