
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time. WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. | OE Type Engine Coolant Thermostat
| Type | OE Type Thermostat |
|---|---|
| Design | Bottom By-Pass |
| Height | 2.36 in |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Grade Type | OE Performance |
| Flange Height | .76 in |
| Seal Quantity | 0 |
| Gasket Quantity | 0 |
| Flange Thickness | .05 in |
| Bypass Flange Length | 1.58 in |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Bypass Flange Diameter | 1.38 in |
| Height Between Flanges | 1.72 in |
| Start to Open Temperature | 86 Deg. C |
| Installation Tool Included | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.4 in |
| Weight: | 0.26 |
| Transfers : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |