
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Gates, the leader in automotive serpentine belt drive systems, collaborates with OE manufacturers globally to continually evolve the performance and durability of belt drives. Certain vehicle engine applications require specific belt constructions, such as aramid tensile cord, to provide long belt life and eliminate noise and vibration that are inherent on these drives. Utilizing this same technology for the Aftermarket, Gates offers an aramid cord belt for these specified vehicles. This construction matches the OEM to assure a quiet and smooth functioning belt, with the same performance and durability as the OEM part. | Micro-V Aramid Cord Serpentine Drive Belt
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
|---|---|
| Material | EPDM |
| Top Width | 28 mm |
| Grade Type | OE Exact |
| Rib Quantity | 8 |
| Cord Material | Aramid |
| Effective Length | 66.14 in |
| Outside Circumference | 66.75 in |
| Cross Section Designation | K |
| Weight: | 0.43 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.51 |