
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
gpd Evaporator 4711270 The evaporator is designed to remove heat from the interior of the vehicle. This process begins when the blower motor forces air through the evaporator fins. The refrigerant inside the evaporator then removes heat from the interior of the cabin. | A/C Evaporator Core
| Core Width (in) | 10.55 in |
|---|---|
| Core Height (in) | 9.57 in |
| Inlet Fitting Type | Quick Connect |
| Core Thickness (in) | 3.54 in |
| Inlet Diameter (in) | 0.56 in |
| Weight: | 5.0 |
| Transfers : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 8.98 |