
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance. | Micro-V Serpentine Drive Belt
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
|---|---|
| Material | EPDM |
| Top Width | 28 mm |
| Grade Type | OE Performance |
| Rib Quantity | 8 |
| Cord Material | Polyester |
| Effective Length | 79.62 in |
| Outside Circumference | 80.187 in |
| Cross Section Designation | K |
| Weight: | 0.52 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |