
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Integrated Housing Thermostat-180 Degrees Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. | Integrated Housing Thermostat-180 Degrees
| Color | Black |
|---|---|
| Prop 65 | ADVERTENCIA: Riesgo de cáncer y daños reproductivos - www.p65warnings.ca.gov |
| Material | Plastic |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Valve Type | Disk |
| Gasket Type | O-Ring |
| Bleeder Hole | Yes |
| Flange Width | 2.45 in |
| Actuator Type | Mechanical |
| Flange Length | 3.71 in |
| Seal Quantity | 1 |
| Connector Shape | Oval |
| Includes Sensor | Yes |
| Inside Diameter | 47.24 mm |
| Flange Thickness | 0.4 in |
| Terminal Quantity | 2 |
| Outlet Port Quantity | 2 |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Gasket Or Seal Material | Rubber |
| Gasket Or Seal Required | Yes |
| Start to Open Temperature | 180 Deg. F |
| Mounting Hardware Included | No |
| Bolt Hole Center To Bolt Hole Center | 76.20 mm |
| Weight: | 0.51 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |