
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Integrated Housing Thermostat-195 Degrees Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. | Integrated Housing Thermostat-195 Degrees
| Color | Black |
|---|---|
| Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Material | Plastic |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Valve Type | Disk |
| Gasket Type | O-Ring |
| Bleeder Hole | Yes |
| Flange Width | 4.41 in |
| Actuator Type | Mechanical |
| Flange Length | 5.89 in |
| Seal Quantity | 1 |
| Includes Sensor | No |
| Inside Diameter | 24.89 mm |
| Flange Thickness | 11.43 mm |
| Outlet Port Quantity | 5 |
| Mounting Hole Quantity | 5 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Gasket Or Seal Material | Rubber |
| Gasket Or Seal Required | Yes |
| Start to Open Temperature | 90.56 Deg. C |
| Mounting Hardware Included | No |
| Outlet Port Outside Diameter | 24.89 mm |
| Bolt Hole Center To Bolt Hole Center | 82.8 mm |
| Weight: | 1.9 |
| Shipping : | 9 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.95 |