
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Replacement Air Filter K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product! | Replacement Air Filter
| Title | K&N 33-2247 Replacement Air Filter |
|---|---|
| Height | 1.563 in (40 mm) |
| Weight | 1.9 lb (0.9 kg) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Frame Design | Flexible |
| Oil Included | Yes |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Outside Width | 9.313 in (237 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Outside Length | 13.75 in (349 mm) |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Air Filter Shape | Panel |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Filter Re-Oiling Amount | 3.1 oz (92 ml) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Weight: | 2.0 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |