
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Replacement Air Filter
| Title | K&N 33-2385 Replacement Air Filter |
|---|---|
| Height | 1 in (25 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Frame Design | Flexible |
| Oil Included | Yes |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Outside Width | 9.875 in (251 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Outside Length | 10.5 in (267 mm) |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.21 oz (65 ml) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Weight: | 1.4 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |