Product Description
Replacement Air Filter K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product! | Replacement Air Filter
Features
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially-designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: Engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles) EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving) RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
Specifications
| Title | K&N 33-5017 Replacement Air Filter |
|---|
| Height | 1.625 in (41 mm) |
|---|
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
|---|
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|---|
| Washable | Yes |
|---|
| Item Type | High Performance |
|---|
| Frame Design | Flexible |
|---|
| Oil Included | Yes |
|---|
| Package Type | Box |
|---|
| Pre-Screened | No |
|---|
| Outside Width | 10.313 in (262 mm) |
|---|
| Product Style | Panel Air Filter |
|---|
| Outside Length | 11.813 in (300 mm) |
|---|
| Prop 65 Yes/No | Yes |
|---|
| Air Filter Shape | Panel |
|---|
| Package Contents | 1 Air Filter |
|---|
| Package Material | Paperboard |
|---|
| Package Quantity | 1 |
|---|
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
|---|
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
|---|
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
|---|
| Filter Re-Oiling Amount | 2.46 oz (73 ml) |
|---|
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
|---|
| Weight: | 2.0 |
|---|
| Transfers : | 3 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|