
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Replacement Air Filter K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product! | Replacement Air Filter
| Title | K&N E-0945 Replacement Air Filter |
|---|---|
| Height | 8 in (203 mm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Flanges | None |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Top Style | Rubber |
| Inner Wire | No |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Frame Design | Flexible |
| Oil Included | Yes |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Top Material | None |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Product Style | Tapered Conical Air Filter |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Inside Diameter | 4.438 in (113 mm) |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Base Inside Diameter | 4.438 in (113 mm) |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Top Outside Diameter | 3.875 in (98 mm) |
| Base Outside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.56 oz (46 ml) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Air Filter Large End Diameter | 8 in (203 mm) |
| Weight: | 1.4 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.55 |