Product Description
Cabin Air Filter K&Ns line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicles occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle! | Cabin Air Filter
Features
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your cars interior
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year. HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your cars interior INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty SAVE MONEY: Washable product that lasts WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
Specifications
| Title | K&N VF2049 Cabin Air Filter |
|---|
| Width | 8.063 in (205 mm) |
|---|
| Height | 1.125 in (29 mm) |
|---|
| Length | 10.188 in (259 mm) |
|---|
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
|---|
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|---|
| Washable | Yes |
|---|
| Item Type | High Performance |
|---|
| Package Type | Box |
|---|
| Material Used | Polyurethane |
|---|
| Product Style | Cabin Filters |
|---|
| Prop 65 Yes/No | Yes |
|---|
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
|---|
| Filter Quantity | 1 |
|---|
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
|---|
| Package Material | Corrugated |
|---|
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
|---|
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
|---|
| Cabin Filter Location | Glove Box |
|---|
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
|---|
| Recommended Replacement Interval | 100,000 Miles |
|---|
| Weight: | 1.0 |
|---|
| Transfers : | 1 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|
| Dimensional Weight: | 1.01 |
|---|