
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Cabin Air Filter K&Ns line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicles occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle! | Cabin Air Filter
| Title | K&N VF2054 Cabin Air Filter |
|---|---|
| Width | 7.344 in (187 mm) |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Length | 8.438 in (214 mm) |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Package Type | Box |
| Material Used | Polyurethane |
| Product Style | Cabin Filters |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Recommended Replacement Interval | 100,000 Miles |
| Weight: | 0.8 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 1.01 |