Product Description
High Pressure Monotube Gas Shock The KYB Gas-a-just monotube shock absorber has additional performance advantages over the traditional twin-tube design: It can instantly, automatically adjust to your performance needs and never experiences fade due to aeration. The KYB Gas-a-just has two separate working chambers: An air-free hydraulic piston and valve area for responsiveness and control, and a second high-pressure nitrogen gas area with a floating piston that provides a comfortable ride during normal driving and adds instant performance on demand. | High Pressure Monotube Gas Shock
Features
- Adds up to 25% more damping performance over original equipment shocks
- Components and valving designed specifically for the Toyota RAV4
- Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Gas-a-just helps keep Electronic Safety Systems performing as designed.
- Fluid leaking can be a cause of shock failure, the KYB Gas-a-just has an ultra-smooth triple chrome plated chrome piston rod to reduce seal wear
- Gas-a-Just monotubes include additional damping over OE design for vehicles that work, tow, and have larger, heavier tires & wheels
- High pressure monotube design separates the gas and oil for fade free operation and instant response
- The higher gas pressure of the KYB Gas-a-Just responds quickly to improve steering response
- Adds up to 25% more damping performance over original equipment shocks Components and valving designed specifically for the Toyota RAV4 Electronic safety systems depend on the suspension, brakes and tires operating as the vehicle manufacturer intended. The KYB Gas-a-just helps keep Electronic Safety Systems performing as designed. Fluid leaking can be a cause of shock failure, the KYB Gas-a-just has an ultra-smooth triple chrome plated chrome piston rod to reduce seal wear Gas-a-Just monotubes include additional damping over OE design for vehicles that work, tow, and have larger, heavier tires & wheels High pressure monotube design separates the gas and oil for fade free operation and instant response The higher gas pressure of the KYB Gas-a-Just responds quickly to improve steering response
Specifications
| Stroke Length | 9.41 in |
|---|
| Extended Length | 24.17 in |
|---|
| Lower Mount Type | E1 |
|---|
| Upper Mount Type | S1 |
|---|
| Compressed Length | 14.76 in |
|---|
| Includes Bump Stop | N |
|---|
| Dust Cover Included | Y |
|---|
| Internal Rebound Bumper | Y |
|---|
| Internal Rebound Spring | N |
|---|
| Weight: | 3.86 |
|---|
| Transfers : | 15 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 2 |
|---|