
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
California
| Title | MagnaFlow California Grade CARB Compliant Universal Catalytic Converter 4481354 |
|---|---|
| Finish | Stainless |
| Series | California |
| Material | Stainless Steel |
| Body Type | Spun |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 5 in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Type | Weld-On |
| Body Height | 5 in |
| Body Length | 11.25 in |
| Outlet Type | Weld-On |
| Prop 65 Y/N | No |
| Body Material | Stainless Steel |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Air Tube Count | 0 |
| Inlet Quantity | 1 |
| Overall Length | 11.25 in |
| Clamps Included | No |
| Outlet Quantity | 1 |
| Hangers Included | No |
| Inlet Orientation | Straight |
| Sensor Port Count | 1 |
| Air Tube Adaptable | No |
| New York Certified | Yes |
| Outlet Orientation | Straight |
| Substrate Material | Ceramic |
| Heat Shield Attached | No |
| Inlet Gasket Included | No |
| Inlet Inside Diameter | 2 in |
| Outlet Gasket Included | No |
| Outlet Inside Diameter | 2 in |
| Oxygen Sensor Location | Midbed |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Universal of Specific Fit | Universal |
| CARB Executive Order Number | D-193-179 |
| Inlet Mounting Hardware Included | No |
| Outlet Mounting Hardware Included | No |
| California Air Resources Board (CARB) Certified | Yes |
| Weight: | 5.0 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |