Product Description
Quick-Strut Front Left Suspension Strut and Coil Spring Assembly Featuring a vehicle-specific design, Monroe® Quick-Strut® strut assemblies are fit checked, ride tested and engineered to restore factory ride height and ride performance. An all-in-one solution, the Monroe® Quick-Strut® strut assembly simplifies the installation process by including all the required components in a single unit. With a heritage of delivering leading-edge products for over 100 years, you can count on Monroe for your next repair. | Quick-Strut Front Left Suspension Strut and Coil Spring Assembly
Features
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroes Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference Guarantee
- IMPROVES STEERING -- Premium upper strut mount helps ensure smooth, like-new steering precision and prevents noise, vibration, harshness and memory steer
- MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Reduces body sway, vibration and road harshness before it reaches the passenger cabin for improved vehicle handling
- OE QUALITY -- Preassembled upper strut mount, coil spring, and strut feature an OE-style design for seamless fit, form, and function
- QUICKER, SAFER, EASIER AND COMPLETE REPAIR -- Includes everything you need for strut replacement in a single, fully assembled unit with no need for a spring compressor
- RESTORES RIDE HEIGHT -- Precisely calibrated to meet the OE design, each application-specific coil spring type is engineered to restore ride height and support the vehicles weight
- RUST RESISTANCE -- Protective coating resists rust and corrosion while salt spray testing ensures its ready for the elements
- VEHICLE-SPECIFIC DESIGN -- Application-specific coil spring, mount and strut designs ensure optimized ride and handling experience unique to each vehicle profile
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroes Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference Guarantee IMPROVES STEERING -- Premium upper strut mount helps ensure smooth, like-new steering precision and prevents noise, vibration, harshness and memory steer MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Reduces body sway, vibration and road harshness before it reaches the passenger cabin for improved vehicle handling OE QUALITY -- Preassembled upper strut mount, coil spring, and strut feature an OE-style design for seamless fit, form, and function QUICKER, SAFER, EASIER AND COMPLETE REPAIR -- Includes everything you need for strut replacement in a single, fully assembled unit with no need for a spring compressor RESTORES RIDE HEIGHT -- Precisely calibrated to meet the OE design, each application-specific coil spring type is engineered to restore ride height and support the vehicles weight RUST RESISTANCE -- Protective coating resists rust and corrosion while salt spray testing ensures its ready for the elements VEHICLE-SPECIFIC DESIGN -- Application-specific coil spring, mount and strut designs ensure optimized ride and handling experience unique to each vehicle profile
Specifications
| Grade Type | Premium |
|---|
| Body Length | 380.2 mm |
|---|
| Gas Charged | Yes |
|---|
| Parts Pack(s) | P01101 |
|---|
| Travel Length | 7.33 in |
|---|
| Extended Length | 579.1 mm |
|---|
| Compressed Length | 392.9 mm |
|---|
| Adjustable Damping | No |
|---|
| Includes Bump Stop | Yes |
|---|
| Coil Spring Included | Yes |
|---|
| Adjustable Compression | No |
|---|
| Adjustable Ride Height | No |
|---|
| Strut Mount(s) Included | Yes |
|---|
| Mounting Hardware Included | YES |
|---|
| Active or Passive Suspension | Passive |
|---|
| Coil Spring Insulator(s) Included | Yes |
|---|
| Strut Mount Insulator(s) Included | Yes |
|---|
| Weight: | 25.0 |
|---|
| Transfers : | 2 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|