
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Quick-Strut Front Right Suspension Strut and Coil Spring Assembly Featuring a vehicle-specific design, Monroe® Quick-Strut® strut assemblies are fit checked, ride tested and engineered to restore factory ride height and ride performance. An all-in-one solution, the Monroe® Quick-Strut® strut assembly simplifies the installation process by including all the required components in a single unit. With a heritage of delivering leading-edge products for over 100 years, you can count on Monroe for your next repair. | Quick-Strut Front Right Suspension Strut and Coil Spring Assembly
| Grade Type | Premium |
|---|---|
| Body Length | 15.375 in |
| Gas Charged | Yes |
| Parts Pack(s) | P01101 |
| Travel Length | 7.125 in |
| Extended Length | 22.875 in |
| Compressed Length | 15.75 in |
| Includes Bump Stop | Yes |
| Coil Spring Included | Yes |
| Adjustable Compression | No |
| Adjustable Ride Height | No |
| Strut Mount(s) Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | YES |
| Active or Passive Suspension | Passive |
| Coil Spring Insulator(s) Included | Yes |
| Strut Mount Insulator(s) Included | Yes |
| Weight: | 24.3 |
| Shipping : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |