Product Description
OESpectrum Front Right Suspension Strut Designed to restore a vehicles original factory drivability and performance, Monroe® OESpectrum® struts provide an exceptional level of handling precision and control while filtering out noise, vibration and harshness. | OESpectrum Front Right Suspension Strut
Features
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroes Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference Guarantee
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- CONTROL AND DURABILITY -- PTFE-banded piston provides consistent sealing between piston and pressure tube for better control and increased durability
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Rod displaced valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes to provide consistency and a smooth ride (on most applications)
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration (on most applications)
- LONGER SERVICE LIFE -- Chrome-plated piston, bronze reinforced rod guide bearing and special single lip seal provide durability and longer service life (where applicable)
- OPTIONAL DUST BOOT/JOUNCE BUMPER -- Protective dust boot reduces dirt and moisture, while jounce bumper reduces severe suspension movement (both sold separately)
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Twin Technology Active Control System delivers exceptional control under most driving conditions while isolating impact-related noise, vibration and harshness
Specifications
| Body Type | B10 |
|---|
| Body Length | 390.5 mm |
|---|
| Gas Charged | Yes |
|---|
| Parts Pack(s) | P00808 |
|---|
| Travel Length | 7.125 in |
|---|
| Extended Length | 581 mm |
|---|
| Compressed Length | 400 mm |
|---|
| Includes Bump Stop | No |
|---|
| Strut Charging Type | Gas Charged Unit - Strut Rod Will Extend Automatically |
|---|
| Dust Shield Included | No |
|---|
| Internal Rebound Bumper | No |
|---|
| Mounting Hardware Included | Yes |
|---|
| Weight: | 12.2 |
|---|
| Shipping : | 1 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|