
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Restore Rear Suspension Shock Absorber
| Type | Telescopic |
|---|---|
| Color | Black |
| Finish | Painted |
| Body Color | Black |
| Grade Type | Premium |
| Gas Charged | Yes |
| Shock Stroke | 9.96 in |
| Valving Type | Progressive |
| Body Diameter | 38.6 mm |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | No |
| Self-Leveling | No |
| Travel Length | 9.96 in |
| Air Adjustable | No |
| Cylinder Finish | Painted |
| Extended Length | 24.25 |
| Spring Included | No |
| Lower Mount Type | Loop (Eyelet) Bushing |
| Remote Reservoir | No |
| Upper Mount Type | Stem |
| Compressed Length | 363 mm |
| Cylinder Material | Steel |
| Adjustable Damping | No |
| Adjustable Rebound | No |
| Air Ride Suspension | No |
| Bladder(s) Included | No |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Spring Seat Included | No |
| New or Remanufactured | New |
| Adjustable Compression | No |
| Adjustable Ride Height | No |
| Bearing Plate Included | No |
| Cylinder Outside Diameter | 38.6 mm |
| Spring Isolators Included | No |
| Bladder Sleeve(s) Included | No |
| Coil Over Springs Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Active or Passive Suspension | Passive |
| Coil Spring Insulator(s) Included | No |
| Strut Mount Insulator(s) Included | No |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Bladder Heavy Duty Crimping Rings Included | No |
| Weight: | 4.2 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |