
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
NGK Laser Iridium Spark Plug NGK Laser Iridium spark plugs offer the best combination of performance and longevity. Engineered specifically for OE applications, Laser Iridium spark plugs are tested to the highest standards to ensure quality and durability. Iridium tipped center electrode provides durability six times harder than platinum. NGKs high grade pure alumina ceramic and 98 percent pure copper core prevents the spark plug from overheating while providing reliable starts. Most Laser Iridium spark plugs feature a platinum pad on the ground electrode for even wear in distributorless ignition systems. | NGK Laser Iridium Spark Plug
| 11589 | Metric |
|---|---|
| Reach | 26.5 mm |
| Skirt | Yes |
| Hex Size | 14mm |
| Seat Type | Flat |
| Grade Type | Performance |
| Metallurgy | Iridium Platinum |
| Resistance | 5000.0 Ohms |
| Part Number | ILZKAR8H8S |
| Thread Size | M12 - 1.25 |
| Washer Type | Crush |
| Pre-Gap Size | 0.8 mm |
| Skirt Length | 0.059 in |
| Stock Number | 95112 |
| Resistor Type | Yes |
| Service Number | ILZKAR8H8S |
| Washer Included | Yes |
| Insulator Height | 51.0 mm |
| Insulator Material | Ceramic |
| Ground Configuration | J-Gap |
| Short Style Spark Plug | No |
| Center Electrode Design | Fine Wire |
| Manufacturer Heat Range | 8 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Center Electrode Projection | Long Projection |
| Ground Electrode Tip Design | Standard |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Tip Material | Platinum |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Center Electrode Insulator Tip Projection | 5.0 mm |
| Weight: | 0.09 |
| Transfers : | 116 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 4 |