Product Description
OESpectrum Rear Suspension Shock Absorber | OESpectrum Rear Suspension Shock Absorber
Features
- BUILT TO LAST -- Self-lubricating fluid seal retains gas and reduces excessive friction against the piston rod to help reduce premature wear
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroes Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference Guarantee
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- CONTROL AND DURABILITY -- PTFE-banded piston provides consistent sealing between piston and pressure tube for better control and increased durability
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the larger bore provides more efficient damping control to provide consistency and a smooth ride
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Twin Technology Active Control System delivers exceptional control under most driving conditions while isolating impact-related noise, vibration and harshness
- BUILT TO LAST -- Self-lubricating fluid seal retains gas and reduces excessive friction against the piston rod to help reduce premature wear BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroes Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference Guarantee CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown CONTROL AND DURABILITY -- PTFE-banded piston provides consistent sealing between piston and pressure tube for better control and increased durability EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the larger bore provides more efficient damping control to provide consistency and a smooth ride IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Twin Technology Active Control System delivers exceptional control under most driving conditions while isolating impact-related noise, vibration and harshness
Specifications
| Grade Type | Premium |
|---|
| Gas Charged | Yes |
|---|
| Parts Pack(s) | P01137 |
|---|
| Travel Length | 9.875 in |
|---|
| Extended Length | 615.9 mm |
|---|
| Lower Mount Code | L1 |
|---|
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
|---|
| Part Description | Shock Absorber |
|---|
| Upper Mount Code | S4 |
|---|
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
|---|
| Compressed Length | 365.1 mm |
|---|
| Hydraulic Lockout | No |
|---|
| Adjustable Rebound | No |
|---|
| Includes Bump Stop | No |
|---|
| Dust Shield Included | Yes |
|---|
| Dust Shield Material | Metal |
|---|
| Adjustable Compression | No |
|---|
| Adjustable Ride Height | No |
|---|
| Internal Rebound Bumper | Yes |
|---|
| Mounting Hardware Included | Yes |
|---|
| Active or Passive Suspension | Passive |
|---|
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
|---|
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
|---|
| Weight: | 4.1 |
|---|
| Transfers : | 16 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 2 |
|---|