
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Particulate Cabin Air Filter Bosch Particulate Cabin Filters are designed with multiple layers of protection. The multiple layers capture 80% of dirt and environmental particles from entering the vehicle. The benefits of using a good, quality cabin filter greatly benefits the well-being of all passengers in the vehicle. | Particulate Cabin Air Filter
| Width | 10.23622 in |
|---|---|
| Height | 1.574803 in |
| Length | 7.992126 in |
| Reusable | No |
| HEPA Filter | No |
| Filter Quantity | 1 |
| Cabin Filter Type | Particulate |
| Automotive Material | Foam |
| Automotive Item Type | OEM Standard Part |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.002205 lb |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Filter Material (Cabin Air Filter) | Spunbound Polyester Along With Synthetic Meltblow Fibers |
| Activated Carbon Pre-Filter For Odor Removal | No |
| Weight: | 0.19 |
| Transfers : | 10 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.96 |