
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
PREMIUM BRAKE DISC (259 mm)
| Height | 30mm mm |
|---|---|
| Slotted | No |
| Grade Type | Premium |
| Surface Type | Smooth |
| Stud Included | No |
| Rotor Category | Coated Rotor |
| ORDER MULTIPLES | 1 |
| Rotor Thickness | 9 mm |
| Screws Included | No |
| Outside Diameter | 259 mm |
| Bearings Included | No |
| Lug Hole Diameter | 14.5 mm |
| Minimum Thickness | 7.5 mm |
| Hub Outside Diameter | 167 mm |
| Programming Required | No |
| Rotor Inside Diameter | 155 mm |
| ABS Tone Ring Included | No |
| Rotor Outside Diameter | 259 mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Subject to Prop 65 (Yes/No) | Yes |
| Bolt Hole Center To Center Length | 100mm mm |
| Rotor Center Bore Inside Diameter | 55 mm |
| Are You Using The Long Form Warning | Y |
| Are You Using The Short Form Warning (Y/N) | N |
| Prop 65 Warning Cancer and Reproductive Harm | Warning: This product can expose you to chemicals, which is known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Weight | 7.6 |
| Alt Inventory | NO |
| Quantity Required | 1 |
| 296 Santa Ana, CA | 0 |



