
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
PRT Complete Strut Assembly WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Complete Strut Assembly
| Grade Type | Regular |
|---|---|
| Travel Length | 7.09" |
| Relaxed Length | 23.07" |
| Spring Material | Tdcrsi |
| Housing Material | Q235B |
| Lower Mount Type | Bracket Hole |
| Upper Mount Type | Bolt |
| Compressed Length | 15.98" |
| Adjustable Damping | No |
| Adjustable Rebound | No |
| Dust Shield Included | Yes |
| Spring Coil Quantity | 1 |
| Progressive Spring Rate | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 28.15 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |