
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
PRT Shock Absorber WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Shock Absorber
| Adjustable | No |
|---|---|
| Gas Charged | Yes |
| Shock Stroke | 9.96" |
| Body Diameter | 1.52" |
| Boot Included | No |
| Travel Length | 9.96" |
| Extended Length | 24.25" |
| Lower Mount Type | Loop |
| Upper Mount Type | Bolt |
| Compressed Length | 14.29" |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Coil Over Springs Included | No |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Stage Of The Bolt |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center Of The Loop |
| Weight: | 10.64 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |