
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
PRT Suspension Strut WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Suspension Strut Assembly
| Adjustable | No |
|---|---|
| Body Color | Black |
| Body Material | Q235B |
| Shaft Diameter | 0.87" |
| Extended Length | 23.07" |
| Lower Mount Type | Bracket Hole |
| Upper Mount Type | Bolt |
| Compressed Length | 15.87" |
| Internal Damper Type | Gas And Oil |
| Internal Rebound Spring | Yes |
| Cylinder Outside Diameter | 2.01" |
| Internal Construction Type | Dual Tube |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 10.69 |
| Transfers : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |