
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
SKF Seal 11429 For Honda Fiat Acura SKF has long been a leader in the design and development of seals, inventing the first integrated shaft seal in 1928. Since then we have continually pioneered new designs and bonding techniques. Our seals are made to specific designs using premium materials to ensure the seal has the correct properties for both the application and it's environment. SKF seals have been on the road for more than a hundred years, keeping lubricants in and contaminants out. SKF products are designed and manufactured to the highest quality standards, ensuring long life and safety. | SKF Seal 11429 For Honda Fiat Acura
| Width | 0.315 in |
|---|---|
| Shaft Diameter | 1.142 in |
| Outside Diameter | 1.781 in |
| Sealing Surface Type | Nitrile |
| Weight: | 0.04 |
| Shipping : | 29 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |