
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Spark Plug Iridium TT Durability of an OE style plug combined with Power & Torque of high performance. | Spark Plug Iridium TT
| Reach | 26.5 mm |
|---|---|
| Hex Size | 16 mm |
| Seat Type | Flat |
| Resistance | 5000.0 |
| Pre-Gap Size | 1.0 mm |
| Ground Configuration | Twin-Tip, Multi-Electrode |
| Manufacturer Heat Range | 20 |
| Ground Electrode Quantity | 3 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Twin-Tip |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Weight: | 0.12 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |
| 296 Santa Ana, CA : | 22 |