
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Control Arm WARNING: This product can expose you to chemicals including carbon black, methyl isobutyl ketone, ethylbenzene, and formaldehyde which are known to the State of California to cause cancer, toluene which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm, and ethylene thiourea which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. | Control Arm
| Finish | Corrosion Resistant |
|---|---|
| Material | Steel |
| Greasable | No |
| Stud Size | M14 x 2 |
| Adjustable | No |
| Boot Color | Black |
| Grade Type | Regular |
| Pre-Greased | Yes |
| Wrench Size | 19 mm |
| Boot Material | Rubber |
| Bushing Color | Black |
| Bearing Material | Plastic |
| Bushing Material | Rubber |
| Housing Material | Steel |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Lock Nut Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Rubber |
| Ball Joint Included | Yes |
| Castle Nut Included | Yes |
| Cotter Pin Included | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Ball Joint Bearing Type | Composite |
| Grease Fitting Included | No |
| Retaining Ring Included | No |
| Ball Joint Mounting Type | Bolt In |
| Control Arm Maximum Width | 15.551 in |
| Control Arm Maximum Length | 15.63 in |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight: | 8.1 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |