
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm And Ball Joint Assembly Need a no-compromise replacement control arm and ball joint assembly for a hardworking vehicle? Dorman RD chassis products are engineered specifically for severe-duty service applications. The RD on the packaging for this exclusive line of components stands for "rugged duty." That includes vehicles that must reliably perform in off-road work, heavy hauling, towing and other grueling conditions. The RD line is also ideal for emergency vehicles that require maximum dependability, like ambulances and off-road rescue trucks. RD ball joint housings are made of quenched and tempered steel rather than simple normalized steel and finished with an exclusive protective coating, resulting in a more durable and corrosion-resistant part. Necessary hardware is included and also features a corrosion-resistant coating. Where applicable, to streamline installation and help ensure that lubrication stays where it has to be, we pre-load every joint with premium grease in specially-designed grease boots with molded-in standoffs. With regular maintenance, RD steering and suspension parts are designed and manufactured to outperform and outlast anything else anything else in the automotive aftermarket. When vehicle downtime is not an option, this control arm and ball joint assembly is a great choice to replace damaged or failed original equipment on specified vehicles. | Control Arm
| Finish | Powder Coated |
|---|---|
| Length | 201.2 mm |
| Greasable | Yes |
| Adjustable | No |
| Boot Color | Black |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Reinforced | No |
| Pre-Greased | Yes |
| Thread Size | 14 mm mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm mm |
| Boot Material | Polychloroprene |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Length | 62 mm |
| Thread Diameter | 14 mm mm |
| Bearing Material | Metal |
| Bushing Material | Steel |
| Control Arm Type | Stamped |
| Package Contents | 1 Zerk Fitting |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| End 1 Thread Size | 14 mm mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Polychloroprene |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 mm mm |
| Ball Joint Included | Yes |
| Castle Nut Included | Yes |
| Cotter Pin Included | Yes |
| Attachments Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Control Arm Material | Steel |
| Locking Nut Included | Yes |
| Cone Outside Diameter | 15 mm |
| End 1 Thread Diameter | 14 mm mm |
| Suspension Grade Type | Standard Replacement |
| Ball Joint Stud Length | 23.5 mm |
| Mounting Hole Diameter | 14.8 mm |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Bushing Inside Diameter | 14.8 mm |
| Grease Fitting Included | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Press In |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Maximum Width | 312 mm |
| Distance Between Bushings | 312 mm |
| Ball Joint Thread Diameter | 14 mm mm |
| Control Arm Maximum Length | 201.2 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight: | 16.93 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |