
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm And Ball Joint Assembly This suspension control arm and ball joint assembly is a direct replacement for the original equipment on specific vehicle applications. An industry-leading evaluation process ensures a smooth ride, directional stability and predictable dynamics. | Suspension Control Arm
| Adjustable | No |
|---|---|
| Pre-Greased | Yes |
| Bushing Material | Steel |
| Control Arm Type | Boxed |
| Package Contents | 1 Cotter Pin |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Control Arm Material | Steel |
| Ball Joint Stud Length | 15.2 mm |
| Mounting Hole Diameter | 16.5 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Grease Fitting Included | No |
| Ball Joint Mounting Type | Machined |
| Control Arm Maximum Width | 446.3 mm |
| Ball Joint Thread Diameter | 16 mm mm |
| Control Arm Maximum Length | 366.5 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight: | 17.5 |
| Shipping : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |