
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing This suspension control arm bushing is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Front Lower Rearward Position Control Arm Bushing
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 66.2 mm |
| Length | 61 mm |
| Material | Rubber |
| Color Code | Grey |
| Mounting Type | Bushing |
| Wall Thickness | 23.8 mm |
| Bushing 1 Width | 66.2 mm mm |
| Inside Diameter | 18.5 mm |
| Bracket Included | No |
| Bushing Material | Steel |
| Package Contents | 1 Bushing |
| Hardware Included | No |
| Dust Boot Included | No |
| Mounting Hole Diameter | 18.4 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Distance Between Mounting Holes | 62.8 mm |
| Weight: | 1.0 |
| Shipping : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |