
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing This suspension control arm bushing is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm Bushing
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Color Code | Grey |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Mounting Type | Bushing |
| Wall Thickness | 23.8 mm |
| Bushing 1 Width | 66.2 mm mm |
| Inside Diameter | 12.2 mm |
| Bracket Included | No |
| Bushing Material | Rubber |
| Package Contents | 1 Bushing |
| Hardware Included | No |
| Dust Boot Included | No |
| Mounting Hole Diameter | 18.2 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Distance Between Mounting Holes | 100 mm |
| Weight: | 1.43 |
| Shipping : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 4 |