
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing This suspension control arm bushing is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm Bushing
| Set | No |
|---|---|
| Color | Silver |
| Width | 70.2 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 90 mm |
| Material | Aluminum |
| Durometer | 55-75 Shore A |
| Greasable | No |
| Color Code | Silver |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Reinforced | No |
| Bushing Color | Black |
| Mounting Type | Bushing |
| Steering Type | Power |
| Wall Thickness | 29.62 mm |
| Bushing 1 Width | 45 mm mm |
| Inside Diameter | 12.2 mm |
| Sleeve Included | No |
| Bearing Included | Yes |
| Bracket Included | No |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushing Quantity | 1 in |
| Package Contents | 1 Bushing |
| Bushings Included | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Required Quantity | 1 in |
| Dust Boot Included | Yes |
| Snap Rings Included | No |
| Attachments Included | Yes |
| Mounting Hole Diameter | 12.2 mm |
| Grease Fitting Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Distance Between Mounting Holes | 120 mm |
| Weight: | 1.02 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |