
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing Delphi's OE safety technology is fitted to millions of vehicles worldwide and we apply Delphi's OE expertise to our aftermarket steering portfolio. Delphi tests to the extreme for OE performance at every turn: our parts withstand temperatures below -40 degrees C and over 120 degrees C and are exposed to 720 hours of salt spray. Delphi's extensive dimensional and material analysis ensures the very best compatibility between the OE and aftermarket part. WARNING: This product can expose you to chemicals including Carbon Black, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. | Suspension Control Arm Bushing
| Color | Black |
|---|---|
| Length | 46.00 mm |
| Material | Natural Rubber |
| Durometer | OEM equal |
| Greasable | No |
| Color Code | BK |
| Grade Type | Premium |
| Position(s) | Rear Lower Outer Rearward |
| Bushing Color | Black |
| Mounting Type | Press Fit |
| Steering Type | Power |
| Inside Diameter | 14.20 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Outside Diameter | 48.00 mm |
| Hardware Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 0.49 |
| Transfers : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |