
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm And Ball Joint Assembly This suspension control arm and ball joint assembly is a direct replacement for the original equipment on specific vehicle applications. An industry-leading evaluation process ensures a smooth ride, directional stability and predictable dynamics. | Control Arm Front Lower Right
| Adjustable | No |
|---|---|
| Pre-Greased | Yes |
| Bushing Material | Rubber |
| Control Arm Type | Stamped |
| Package Contents | Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Control Arm Material | Steel |
| Mounting Hole Diameter | 12.3 mm |
| Grease Fitting Included | Yes |
| Ball Joint Mounting Type | Machined |
| Control Arm Maximum Width | 288.5 mm |
| Ball Joint Thread Diameter | 14 mm mm |
| Control Arm Maximum Length | 237 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight: | 9.55 |
| Transfers : | 10 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |