
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm This suspension control arm is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm Front Lower Right
| Color | Black |
|---|---|
| Finish | Powder Coated |
| Length | 262.5 mm |
| Adjustable | No |
| End 2 Type | Press In |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Length | 92 mm |
| Bushing Material | Rubber |
| Control Arm Type | Casting/Forged |
| Package Contents | 1 Control Arm |
| Bushings Included | Yes |
| Ball Joint Included | No |
| Ball Joint Installed | No |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Control Arm Material | Steel |
| Bushing Inside Diameter | 14.3 mm |
| Grease Fitting Included | No |
| Ball Joint Mounting Type | Welded |
| Bushing Outside Diameter | 39.6 mm mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 6.69 |
| Transfers : | 6 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |