
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm This suspension control arm is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm
| Color | Black |
|---|---|
| Shape | Bent |
| Width | 731.40 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 497.30 mm |
| Length | 739.05 mm |
| Adjustable | No |
| End 2 Type | Bracket |
| Pre-Greased | No |
| Construction | Tubular |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Length | 50 mm |
| Attachment Type | Pressed |
| Bushing Material | Rubber |
| Control Arm Type | Tubular |
| Package Contents | 1 Trailing Arm |
| Bushings Included | Yes |
| Ball Joint Included | No |
| Ball Joint Installed | No |
| Control Arm Material | Steel |
| Bushing Inside Diameter | 12.2 mm |
| Grease Fitting Included | No |
| Bushing Outside Diameter | 46.62 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Distance Between Mounting Holes | 561 mm |
| Weight: | 17.91 |
| Shipping : | 9 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 26.00 |