
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Lateral Arm This lateral arm is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Rear Toe Compensator Link
| Color | Black |
|---|---|
| Height | 30 mm mm |
| Length | 140 mm |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| End 1 Type | Bushing |
| End 2 Type | Bushing |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Pre Greased | No |
| Bushing Color | Black |
| Attachment Type | Bolt In |
| Bushing Material | Rubber |
| Control Arm Type | Stamped |
| Package Contents | Lateral Link |
| Bushings Included | Yes |
| Ball Joint Included | No |
| Mount Stud Quantity | 0 |
| Ball Joint Installed | No |
| Stud Thread Diameter | 10 mm mm |
| Mounting Hole Diameter | 10.3 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Grease Fitting Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 0.86 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |