
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
The only belt in the industry specifically designed for high-output and forced induction engines. Specially engineered to deliver maximum boost and performance, these belts feature the most advanced technology. | RPM High Performance Micro-V Serpentine Drive Belt
| Type | High Performance Automotive V-Ribbed Belt |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | EPDM |
| Top Width | 20 mm |
| Grade Type | Built for Performance |
| Rib Quantity | 6 |
| Cord Material | Aramid |
| Effective Length | 859 mm |
| Outside Circumference | 873 mm |
| Cross Section Designation | K |
| Weight: | 0.17 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.38 |