
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Thermostat-190 Degrees Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable | Thermostat-190 Degrees
| Type | Standard |
|---|---|
| Color | Silver |
| Depth | 39.12 mm |
| Design | OEM |
| Height | 59.18 mm |
| Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Electric | No |
| Material | Stainless Steel |
| Grade Type | OEM |
| Flange Height | 1.52 mm |
| Seal Material | N/A |
| Seal Quantity | 0 |
| MAP Controlled | No |
| Gasket Quantity | 0 |
| Flange Thickness | 1.27 mm |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Bypass Flange Length | 40.13 mm |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Bypass Flange Diameter | 35.05 mm |
| Height Between Flanges | 41.91 mm |
| Outlet Inside Diameter | 37.084 mm |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gasket Or Seal Required | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 31.24 mm |
| Start to Open Temperature | 87.78 Deg. C |
| Installation Tool Included | No |
| Gasket or Seal Pre-Installed | No |
| Includes Jiggle Pin Check Valve | Yes |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 60.71 mm |
| Engine Coolant Thermostat Quantity | 1 |
| Weight: | 0.17 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| 296 Santa Ana, CA : | 1 |