Product Description
This accessory drive belt tensioner pulley is designed to match the fit and function of the original pulley on specified applications. Made of quality materials, it is engineered for reliable performance and durability. | Idler Pulley (Pulley only)
Features
- Direct replacement - this accessory drive belt tensioner pulley is designed to match the fit and function of the original pulley on specified applications
- Durable construction - this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
- Restores functionality - reliable replacement for an original pulley that has failed due to vibration or corrosion
- Trustworthy quality - backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Direct replacement - this accessory drive belt tensioner pulley is designed to match the fit and function of the original pulley on specified applications Durable construction - this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life Restores functionality - reliable replacement for an original pulley that has failed due to vibration or corrosion Trustworthy quality - backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
Specifications
| Width | 38 mm |
|---|
| Material | Steel |
|---|
| Belt Type | Serpentine |
|---|
| Groove Quantity | 0 |
|---|
| Inside Diameter | 17 mm |
|---|
| Outside Diameter | 76.2 mm |
|---|
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
|---|
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm mm |
|---|
| Universal Or Specific Fit | Specific |
|---|
| Mounting Hardware Included | No |
|---|
| Weight: | 0.69 |
|---|
| Shipping : | 2 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|