
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
UltraStat Thermostat-187 Degrees UltraStat Thermostats are the toughest thermostats on the market. All heavy gauge stainless steel construction provides long-life durability, as well as complete corrosion resitance. Exclusive BLVT Valve technology minimizes thermal shock to cooling system components. | UltraStat Thermostat-187 Degrees
| Type | UltraStat |
|---|---|
| Color | Silver |
| Depth | 38.10 mm |
| Design | OEM |
| Height | 60.96 mm |
| Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Electric | No |
| Material | Stainless Steel |
| Grade Type | OEM |
| Flange Height | 1.02 mm |
| Seal Material | N/A |
| Seal Quantity | 0 |
| MAP Controlled | No |
| Gasket Quantity | 0 |
| Flange Thickness | 1.02 mm |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Bypass Flange Length | 20.32 mm |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Bypass Flange Diameter | 35.56 mm |
| Height Between Flanges | 38.10 mm |
| Outlet Inside Diameter | 38.10 mm |
| Valve Outside Diameter | 40.64 mm |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gasket Or Seal Required | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 40.89 mm |
| Start to Open Temperature | 86.11 Deg. C |
| Installation Tool Included | No |
| Gasket or Seal Pre-Installed | No |
| Includes Jiggle Pin Check Valve | Yes |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 60.96 mm |
| Engine Coolant Thermostat Quantity | 1 |
| Weight: | 0.21 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |