
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
A/C Compressor Kit -- Compressor-Condenser Replacement Kit
| KIT: CONDENSERS | CN 3569PFXC |
|---|---|
| KIT: COMPRESSORS | CO 4918AC |
| KIT: CHEMICALS/OILS | RO 0900B |
| KIT: RAPID SEAL KITS | RS 2563 |
| {CHEMICALS/OILS}: Type | Polyalkylene |
| {CHEMICALS/OILS}: Color | clear |
| {COMPRESSORS}: Hub Type | Leaf Spring |
| {CONDENSERS}: Core Width | 650 |
| KIT: EXP VALVES/ORIF TUBE | EX 10355C |
| {COMPRESSORS}: Oil Filled | Yes |
| {COMPRESSORS}: Coil Voltage | 12 |
| {CONDENSERS}: Core Material | Aluminum |
| {COMPRESSORS}: Mounting Type | Tangent |
| {CONDENSERS}: Inlet Diameter | - |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Type | Block |
| {CHEMICALS/OILS}: Bottle (Oz) | 8 |
| {CONDENSERS}: Core Depth (mm) | 16 |
| {CONDENSERS}: Core Fin Height | 8 |
| {CONDENSERS}: Outlet Diameter | - |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Color | Silver |
| {COMPRESSORS}: Clutch Included | Yes |
| {COMPRESSORS}: Compressor Type | TRSE07 |
| {COMPRESSORS}: Connector Shape | Rectangle |
| {COMPRESSORS}: Switch Included | Yes |
| {CONDENSERS}: Core Height (mm) | 340 |
| {CONDENSERS}: Refrigerant Type | R134A |
| {COMPRESSORS}: Connector Gender | Female |
| {COMPRESSORS}: Pulley Belt Type | Serpentine |
| {COMPRESSORS}: Refrigerant Type | R134A |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Tonnage | 1 |
| {CHEMICALS/OILS}: Hoses Included | No |
| {CONDENSERS}: Inlet Fitting Type | manifold |
| {COMPRESSORS}: Connector Quantity | 1 |
| {CONDENSERS}: Condenser Core Type | Parallel Flow |
| {CONDENSERS}: Oil Cooler Included | No |
| {CONDENSERS}: Outlet Fitting Type | manifold |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Superheat | 5 |
| {CHEMICALS/OILS}: Refrigerant Type | R134A |
| {CONDENSERS}: Inlet Fitting Gender | Female |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Width (mm) | 26 |
| {CONDENSERS}: Includes Drier (Y/ N) | Y |
| {CONDENSERS}: Outlet Fitting Gender | Female |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Length (mm) | 72.5 |
| {COMPRESSORS}: Pulley Ridge Diameter | 112 |
| {CONDENSERS}: Core Length/Width (mm) | - |
| {CHEMICALS/OILS}: ISO Viscosity Grade | 46 |
| {COMPRESSORS}: Mounting Hole Quantity | 8 |
| {COMPRESSORS}: Pulley Groove Quantity | 7 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Material Type | Aluminum |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Refrigerant Type | R134A |
| {COMPRESSORS}: Suction Port Inside Diameter | 18.3 |
| {CHEMICALS/OILS}: Contains Leak Detection Dye | No |
| {COMPRESSORS}: Discharge Port Inside Diameter | 15.5 |
| {COMPRESSORS}: Distance Between Mounting Holes | 106 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Mounting Hole Diameter | M6x1 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Mounting Hole Quantity | 1 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Inlet Thread Type | medium |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Outlet Thread Type | medium |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Inlet Thread Type | medium |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Outlet Thread Type | medium |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Inlet Fitting Gender | Female |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Outlet Fitting Gender | Female |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Inlet Fitting Gender | Female |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Outlet Fitting Gender | Female |
| {COMPRESSORS}: Distance From Clutch To Mounting Flange | 210 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Inlet Fitting Thread Diameter | 10.15 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Liquid Outlet Fitting Thread Diameter | 15.5 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Inlet Fitting Thread Diameter | 18.3 |
| {EXP VALVES/ORIF TUBE}: Suction Outlet Fitting Thread Diameter | 18.3 |
| Weight: | 21.0 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 87.21 |