Product Description
CalCat CARB Universal Catalytic Converter 2.25" Inlet (ID) 2.25" Outlet (ID) Designed, tested and validated for assured compliance to meet CARB standards, Walker® CalCat® Universal Catalytic Converters are available for OBDII (1996 and newer) and non-OBD (1995 and older) vehicles. | Walker CalCat Universal Converter
Features
- BUY WITH CONFIDENCE -- Backed by Walker's 50,000-mile/80,000-kilometer emissions and structural integrity warranty
- CONSISTENT PERFORMANCE -- Utilizes a precise OE-style coating process to apply catalyst material to the substrate, providing consistent performance for assured emissions compliance
- DURABLE -- Features stainless-steel body with aluminized pipe and heat shields for durability
- FLEXIBLE SOLUTION -- Customizable design features expandable bushings for easy fitment and may require specialized fabrication and/or welding for installation
- SUPERIOR TECHNOLOGY -- Optimal high technology washcoat formulated to deliver superior performance (as compared to EPA-compliant converters)
- BUY WITH CONFIDENCE -- Backed by Walker's 50,000-mile/80,000-kilometer emissions and structural integrity warranty CONSISTENT PERFORMANCE -- Utilizes a precise OE-style coating process to apply catalyst material to the substrate, providing consistent performance for assured emissions compliance DURABLE -- Features stainless-steel body with aluminized pipe and heat shields for durability FLEXIBLE SOLUTION -- Customizable design features expandable bushings for easy fitment and may require specialized fabrication and/or welding for installation SUPERIOR TECHNOLOGY -- Optimal high technology washcoat formulated to deliver superior performance (as compared to EPA-compliant converters)
Specifications
| Shape | Round |
|---|
| Body Shape | Round |
|---|
| Body Width | 4.125 in |
|---|
| Inlet Type | Pipe Connection |
|---|
| Body Height | 4.125 in |
|---|
| Body Length | 11.000 in |
|---|
| Outlet Type | Pipe Connection |
|---|
| Body Material | Stainless Steel |
|---|
| Inlet Quantity | 1 |
|---|
| Overall Length | 15.500 in |
|---|
| Outlet Quantity | 1 |
|---|
| Inlet Inside Diameter | 2.250 in |
|---|
| Outlet Inside Diameter | 2.250 in |
|---|
| Universal Or Specific Fit | Universal |
|---|
| Mounting Hardware Included | No |
|---|
| California Air Resources Board (CARB) Certified | Yes |
|---|
| Weight: | 7.5 |
|---|
| Transfers : | 3 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|