Product Description
CalCat CARB Direct Fit Catalytic Converter 2.25" Outlet (OD) Designed, tested and validated for assured compliance to meet CARB standards, Walker® CalCat® Direct-Fit Catalytic Converters are available for OBDII (1996 and newer) and non-OBD (1995 and older) vehicles and delivers a precise OE-style fit. | Walker CalCat Direct Fit Converter
Features
- BUY WITH CONFIDENCE -- Backed by Walker's 50,000-mile/80,000-kilometer emissions and structural integrity warranty
- CONSISTENT PERFORMANCE -- Utilizes a precise OE-style coating process to apply catalyst material to the substrate, providing consistent performance for assured emissions compliance
- DIRECT-FIT DESIGN -- Direct-fit bolt-on replacement solution with OE-style hangers, brackets, routings and heat shields for easy installation that doesn't require specialized fabrication or welding
- STRONG AND DURABLE -- Features thick OE-style flanges, hangers and brackets for strength and stainless-steel body with aluminized pipe and heat shields for durability
- SUPERIOR TECHNOLOGY -- Optimal high technology washcoat formulated to deliver superior performance (as compared to EPA-compliant converters)
- BUY WITH CONFIDENCE -- Backed by Walker's 50,000-mile/80,000-kilometer emissions and structural integrity warranty CONSISTENT PERFORMANCE -- Utilizes a precise OE-style coating process to apply catalyst material to the substrate, providing consistent performance for assured emissions compliance DIRECT-FIT DESIGN -- Direct-fit bolt-on replacement solution with OE-style hangers, brackets, routings and heat shields for easy installation that doesn't require specialized fabrication or welding STRONG AND DURABLE -- Features thick OE-style flanges, hangers and brackets for strength and stainless-steel body with aluminized pipe and heat shields for durability SUPERIOR TECHNOLOGY -- Optimal high technology washcoat formulated to deliver superior performance (as compared to EPA-compliant converters)
Specifications
| Shape | Round |
|---|
| Body Shape | Round |
|---|
| Body Width | 4.125 in |
|---|
| Inlet Type | 6 Bolt Welded Flange |
|---|
| Body Height | 4.125 in |
|---|
| Body Length | 9.000 in |
|---|
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
|---|
| Body Material | Stainless Steel |
|---|
| Inlet Quantity | 1 |
|---|
| Overall Length | 20.375 in |
|---|
| Outlet Quantity | 1 |
|---|
| Outlet Outside Diameter | 2.250 in |
|---|
| Universal Or Specific Fit | Specific |
|---|
| Mounting Hardware Included | No |
|---|
| California Air Resources Board (CARB) Certified | Yes |
|---|
| Weight: | 12.0 |
|---|
| Transfers : | 5 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|